TIBERIU OPREA

Născut într-o familie de muzicieni, dirijorul Tiberiu Oprea este licenţiat al Universităţii Naţionale de Muzică - Bucureşti, Facultatea de Compoziţie, Muzicologie şi Pedagogie Muzicală, dirijat de orchestră la clasa maestrului Ludovic Bacs, absolvind totodată şi cursurile de Master.

În prezent activează ca prim-dirijor al Filarmonicii Piteşti – contribuind la înfiinţarea instituţiei în 2007 şi ocupând postul de director artistic până în 2010 – dar şi ca dirijor colaborator al Teatrului Naţional de Operetă Ion Dacian, Bucureşti, al titlului în repertoriu, opereta Silvia de E. Kalman.

Deşi violonist, bagheta este cea care l-a consacrat, şi debutând ca dirijor la pupitrul Orchestrei Tineretului Bucureştean, la Sala Parlamentului, Tiberiu Oprea este invitat apoi să conducă orchestra Jeunesses Musicales la Festivalul de la Belfort, Franţa 1997. Asimilând cunoştinţe şi în domeniul dirijatului vocal-simfonic cu maestrul Valentin Gruescu, tânărul dirijor şi-a îmbogăţit experienţa artistică conducând ansambluri cum ar fi Voces Primaverae, Camerata Danubii, precum şi corul Madrigal.

Tiberiu Oprea este invitat al multor Filarmonici si instituţii muzicale din ţară: Orchestra de Cameră Radio, Filarmonica Mihail Jora – Bacău, Filarmonica Paul Constantinescu – Ploieşti, Filarmonica Oltenia – Craiova, Teatrul National de Opera si Balet „Oleg Danovski” – Constanta, Filarmonica Ion Dumitrescu – Râmnicu-Vâlcea, Filarmonica Muntenia – Târgovişte, Filarmonica Botoșani, Orchestra Reprezentativă a Armatei la Sala Mihail Jora a Radiodifuziunii Române, s.a.m.d.

De-a lungul activităţii sale, Tiberiu Oprea colaborează cu artişti instrumentişti renumiţi, precum: Valentin Gheorghiu, Cristina Anghelescu, Luiza Borac, Alexandru Tomescu, Horia Mihail, Răzvan Suma, Horia Maxim, Mihai Ungureanu, Andre Parfenov (Germania), Mirabela Dina, Alexander Scherbakov (Rusia), Ladislau Csendes. Deasemenea, interpretează alături de artişti vocali de marcă: Felicia Filip, Pompeiu Hărăşteanu, Mediana Vlad, Crina Zancu, Stefan Ignat, Alfredo Pascu, Florin Georgescu, Stefan Popov, Simonida Luţescu, Doina Scripcaru, Claudia Măru-Hanghiuc, Otilia Rădulescu-Ipek (Turcia), Lucia Cicoară-Drăgan ş.a.

Din anul 2002, a activat ca Asistent Universitar al Catedrei de Muzică a Universităţii Piteşti şi iniţiator al orchestrei universităţii. Pentru contribuţia sa ca dirijor şi organizator, primăria Piteşti i-a decernat titlul de „Protector al Artelor”, iar în 2008, Tiberiu Oprea a primit “Premiul de Excelenţă” pentru “performanţa de a fi primul dirijor al unei filarmonici pe care multă vreme piteştenii doar au visat-o”.

Experienţă violonistică:

Tiberiu Oprea a absolvit Liceul de muzică Dinu Lipatti – Bucureşti, începând studiul viorii cu prof. Georgeta Atanasiu şi continuând, în anii de gimnaziu cu prof. Adriana Carpen. Astfel, a obţinut premii de tehnică şi interpretare la concursuri interşcolare, Premiul I la Concursul Naţional de Interpretare (Bucureşti 1988), premiul III la Concursul Lira de Aur (Suceava 1989) şi a concertat ca solist violonist cu Filarmonica Oltenia – Craiova (1987). Din 1990, prof. Mircea Constantinescu continuă îndrumarea violonistică a artistului. Este anul în care începe seria turneelor în străinătate alături de Orchestra Filarmonică a Tineretului Bucureştean, devenind concertmaestru şi solist al acestui ansamblu, în 1993. Între anii 1990-1994, Tiberiu Oprea îşi adaugă în palmaresul prezenţelor scenice, concerte în transmisiune directă la Radiodifuziunea Română şi recitaluri în cadrul fundaţiei Mihail Jora, pe scena UNMB.

Dintre cronici:

Am ascultat cu reală plăcere partiturile puse în valoare printr-o abordare marcată de rigoare, implicare efectivă în demersul artistic, realizând o sonoritate omogenă, cu planuri expresive bine conturate, răspunzând prompt cerinţelor tânărului dirijor care… ştie ce vrea. Si aceasta se concretizează în siguranţa şi claritatea gestului, precizia atacurilor (ceea ce nu e puţin lucru), în „linia mare” a frazării, în rezolvarea secvenţelor lirice şi a celor de anvergură.” – Anca Florea, Actualitatea muzicală, octombrie 2010.

Tiberiu Oprea este deja un stil în arta conducerii muzicale, un autentic artist al baghetei, o autoritate în tehnica dirijorală. Fineţea şi coloratura sunt cel puţin două din însuşirile măiestriei d-sale.” – Serghie Bucur, Euphonia nr. 4, iunie 2011.